Heusdens - Schäffer

Gudrun Patteet: “Ik heb momenteel een luxepositie met vier paarden op hoog niveau”
Sofie Reymen
22/06/2026 12:30
4 min
paardenfotograaf.be

Gudrun Patteet: “Ik heb momenteel een luxepositie met vier paarden op hoog niveau”

De naam van Gudrun Patteet duikt de laatste weken geregeld op in de internationale uitslagen. Met meerdere paarden die op hoog niveau presteren, kijkt de Belgische amazone vooruit naar nieuwe Nations Cups en vijfsterrenwedstrijden. Tegelijk blijft ze realistisch over de uitdagingen van de sport. “Handel hoort erbij”, vertelt ze. “Topsport en handel kunnen eigenlijk niet zonder elkaar.”

Na een succesvolle wedstrijdweek blikt Patteet terug op haar huidige stal, haar toekomstplannen en het potentieel van haar volgende toppaard.

Drie paarden, drie belangrijke opdrachten

“Vorige week maakte ik deel uit van het Belgische team in een Nations Cup. Ik was daar met drie paarden aanwezig. Qarvaljo sprong de Nations Cup en werd samen met het Belgische team tweede, Chica won een grote proef en Baron liet beloftevolle dingen zien in de Grote Prijs. Het was voor alle drie een belangrijke wedstrijd.

Ik probeer voor elk paard de meest geschikte wedstrijden uit te kiezen. Het voordeel is dat ik voor elk paard een individueel plan kan maken. Daardoor hoeven ze niet telkens de zwaarste proeven te springen. Vier paarden op dat niveau lijkt misschien veel, maar je kan eigenlijk nooit te veel goede paarden hebben. Als je maar één toppaard hebt, moet dat telkens opnieuw de moeilijkste proeven springen.”

Qarvaljo d’Or als nieuwe blikvanger

“Drie van mijn vier toppaarden hebben ondertussen al ervaring op vijfsterrenniveau. Carvaljo is een heel ander type paard dan Pebbles, maar ik denk wel dat hij kan uitgroeien tot mijn volgende toppaard. Hij werd onlangs derde in de vijfsterren Grand Prix van Hamburg. Dat was bovendien zijn debuut op dat niveau. Hij heeft volgens mij alles in zich om de toekomst aan te kunnen.”

Wanneer de naam van Sea Coast Pebbles Z valt, kijkt Patteet met veel waardering terug op haar voormalige topper. “Dat blijft natuurlijk een bijzonder paard in mijn carrière. Hij heeft me jarenlang naar het hoogste niveau gebracht. Helaas is hij ondertussen overleden nadat hij op pensioen was gegaan bij ons thuis. Dat was een zwaar moment.”

Topsport en handel gaan hand in hand

“In onze sport maakt handel nu eenmaal deel uit van het verhaal. Ik heb eerder al een heel goed paard verkocht. Natuurlijk is dat sportief en emotioneel moeilijk, maar zonder handel is topsport financieel niet haalbaar. Daarom zie ik die twee als complementair.

De meeste paarden zijn eigendom van vaste eigenaars of gedeeltelijk van onszelf. In principe is elk paard te koop, maar alleen tegen de juiste voorwaarden en de juiste prijs. Dat gebeurt zeker niet zomaar.”

Op weg naar nieuwe Nations Cups

“De komende weken hoop ik opnieuw een Nations Cup te rijden, al wacht ik daarvoor nog op bevestiging. Daarnaast staat normaal gezien ook de vijfsterrenwedstrijd van Dinard op mijn programma.

De selecties voor Nations Cups gebeuren op basis van de combinatie paard en ruiter. Resultaten zijn belangrijk, maar ook het potentieel van de combinatie en de toekomstvisie van de bondscoach spelen mee. “Als je ooit een kampioenschap wilt rijden, moet je jezelf eerst bewijzen in de Nations Cups. Daar worden vaak de selecties gemaakt. Het zijn dus ontzettend belangrijke wedstrijden.”

Belgisch Kampioenschap geen doel op zich

“Normaal gezien zal ik deelnemen aan het Belgisch Kampioenschap, op voorwaarde dat zowel ikzelf als mijn paard op het juiste moment in vorm zijn.

De kampioenschappen voor jonge paarden zijn voor mij minder belangrijk. Ik heb in het verleden al het Belgisch Kampioenschap en het Wereldkampioenschap voor zevenjarige paarden gewonnen. Vandaag ligt mijn focus ergens anders. Als een jong paard in mijn planning past, zal ik deelnemen, maar het is geen hoofddoel.”

Talent toont zich niet altijd meteen

“Bij jonge paarden is het vaak nog moeilijk om hun uiteindelijke niveau in te schatten. Pas wanneer ze rankingproeven beginnen te springen, krijg je een duidelijker beeld van hun mogelijkheden. Als een paard eens minder presteert, wil dat niet automatisch zeggen dat het geen toekomst heeft. Er kunnen veel redenen zijn waarom het die dag niet loopt zoals gehoopt. Misschien ontbreekt er nog ervaring, was de voorbereiding niet ideaal of was het gewoon niet het juiste moment.

Paarden ontwikkelen zich allemaal op hun eigen tempo. Daarom kijk ik nooit naar één resultaat. Het grotere plaatje is veel belangrijker. Dat maakt onze sport net zo uitdagend als boeiend.”

In beeld

Stephex Horse Trucks

Komende evenementen

CSIO5*/CSI2* Spruce Meadows 08/09 - 13/09

CSI4* CSI2* 09/09 - 13/09

CSI3* Sentower Park 09/09 - 13/09

CSI2* Compiègne 09/09 - 13/09

CSI2* Ising am Chiemsee 09/09 - 13/09

CSI2* Deurne 09/09 - 13/09

CSI2* Paderborn 09/09 - 13/09

CSI2* Borgo La Caccia Bedizzole 10/09 - 13/09

CSI2* Esposende 11/09 - 13/09

Voorbije evenementen

CSI5*/CSI2* MLSJ Toronto 02/09 - 05/09

CSI5*/CSI2* LGCT Valkenswaard 02/09 - 06/09

CSI3* Lier 02/09 - 06/09

CSI3* Saugerties 02/09 - 05/09

CSI3* Traverse City 02/09 - 06/09

CSI2*-W Sao Paulo, Santo Amaro - SP 02/09 - 06/09

CSI2* Zapopan 02/09 - 06/09

CSI2* Ising am Chiemsee 02/09 - 06/09

CSI2* Peelbergen 02/09 - 05/09

CSI2*- W Thessaloniki - Ippos Club 02/09 - 06/09

CSIO4* EEF Series Final Avenches 03/09 - 06/09

CSI4* Münster 03/09 - 06/09

CSI2* Beijing - Equuleus 03/09 - 06/09

CSI2* Esposende 04/09 - 06/09

Laatste Haverklap